PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=10682}

Dziewiąte wrota

The Ninth Gate
7,2 210 690
ocen
7,2 10 1 210690
6,3 27
ocen krytyków
Dziewiąte wrota
powrót do forum filmu Dziewiąte wrota

Szachy na rycinie 7.

ocenił(a) film na 9

Wprost nieprawdopodobna jest dbałość o szczegóły i symbolikę w tym filmie. Nie będę wymieniał wszystkich symbolów czy domniemanego znaczenia rycin. Chciałbym tylko zwrócić uwagę na rycinę 7. Partia szachów. Król-białe, człowiek - czarne. Ruch należy do człowieka. Znalazłem na stronie szachowej analizę tej sytuacji i po przeniesieniu jej do komputera i rozegraniu przez dwa silne programy Aristarch 4.5 i Phalanx XXII po 60 minutach nadal jest remis! Taka dbałość o szczegóły jest wprost nieprawdopodobna. Nie wiem czy to byłoby w ogóle możliwe wymyślenie czegoś takiego na potrzeby filmu.

ocenił(a) film na 9
Teedee

Dla zainteresowanych, tutaj znajduje się link do głębszej analizy tzw. The Ninth Gate Problem : http://www.chessville.com/misc/History/PastPawns/NinthGateProblem.htm

Teedee

Sprawdziłem i potwierdzam. Rewelacja!!!

ocenił(a) film na 8
impaler1

Czyli Corso szukał drogi do bycia równym z Bogiem ?

wrotek

Hmmm Raczej tak.

ocenił(a) film na 8
impaler1

No, zdziwilbym sie jak chcial isc do piekla dobrowolnie.

ocenił(a) film na 9
Teedee

wielkie dzięki za ten post ...
ja myślę iż film roi się od takich detali i innych odesłań , jeśli masz jakąś wiedzę na temat rycin to ogromnie bym prosił o podzielenie się ...
Twórczość Polańskiego jest bardzo szczególna w kontekście kultu szatana na szczytach elit różnego typu i myślę iż człowiek z jego inteligencją i zmysłem artystycznym nie robi niczego przez przypadek ... w jego przypadku tak samo jak w przypadku Kubricka zastanawiam się czy ? a jeśli tak to jak w głęboko sam zagmatwał się w struktury iluminatów .
Bo dla mnie jest oczywiste iż "Dziewiąte wrota" i "Oczy szeroko zamknięte" to filmy ostrzeżenia

ocenił(a) film na 9
DavidTua

Niestety nie wiem wiele więcej o tych rycinach, jest w nich sporo nawiązań do talii kart tarota (wisielec, wieża..) i biblii, na pewno ich symbolicznośc została głębiej przemyślana. Ponieważ film jest na podstawie książki "Klub Dumas" podejrzewam, że tam możesz znaleźć dalsze informacje i zgłębić temat. Tu jest odnośnik to porównania książki z filmem:http://www.biblionetka.pl/art.aspx?id=12179

ocenił(a) film na 7
Teedee

Brawo. I dla widza, i dla reżysera.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones