PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=10682}

Dziewiąte wrota

The Ninth Gate
7,2 210 503
oceny
7,2 10 1 210503
6,3 27
ocen krytyków
Dziewiąte wrota
powrót do forum filmu Dziewiąte wrota

film jest OK. natomiast scena w której bibliofil(!!!) czyta starodruk (czy rekopis, juz nie pamietam) w samolocie na kolanach jedzac nad nim kanapkę to prawdziwa groza tego filmu :)))

aha! bardzo dobra muzyka!

ocenił(a) film na 7
birkin

Chyba tylko rzucanie książkami u Dana Browna jest gorsze, bo tam całe regały starodruków lecą na potrzeby akcji.

ocenił(a) film na 7
TangoAndWaltz

A jak głosił wierszyk z mojego elementarza: 'Lecz pamiętajcie, moi mili, że książka do czytania służy/Nie do nurzania jej w kałuży/Gięcia, brudzenia i mazania - /Z książką jest przyjaźń nakazana!'

ocenił(a) film na 6
birkin

To miało uwidocznić, że Depp nie dzielił, w przeciwieństwie do innych postaci przedstawionych w filmie, kolekcjonerskiego sentymentalizmu do starych ksiąg. Dla niego była to tylko chałtura.

ocenił(a) film na 10
kosobi

Tak, on je traktował jako źródło dochodu, bo potrafił wyceniać księgozbiory. Przynajmniej tak odbieram jego postać w filmie, książki jeszcze nie czytałam.
Z drugiej strony, aby mieć taką wiedzę, trzeba mieć pasję...

ocenił(a) film na 6
cvana

To już Twoje założenie.

kosobi

ale tych dwóch braci też nie szanowało książek, palili nad tą deepa, sam właściciel nie dbał o swoją właśność

kosobi

Nieee,myślę,że to nadinterpretacja. W ten sam sposób postępują wszyscy,również jego klienci...dotykanie tego typu książek łapami.. buuu

ocenił(a) film na 7
birkin

Zgadzam się w 100%. Cholernie wkurzało mnie jak palił sobie papierosa nad tymi książkami. Tak jakby nie przygotował się do roli, w ogóle mnie nie przekonał w tym filmie, jedzenie, rzucanie książkami, noszenie jej w jakiejś torbie, trzymanie za lodówką przy szkodliwym pierwiastku freonie. A propos tego co napisał kosobi to nawet jeśli dla niego to była tylko chałtura to z racji zawodu nie sądzę by ktoś tak się obchodził z książkami, nawet zwykły laik, a i ostatnia scena z filmu pokazała czy faktycznie nie posiadł owego sentymentalizmu.

ocenił(a) film na 10
lia_7

Ale tak to właśnie miało wyglądać. Przecież to nie Depp zdecydował, że bohater będzie palił nad książkami papierosa czy jadł kanapkę.

ocenił(a) film na 7
cvana

Możliwe. Nie wiem kto tak zadecydował, ale wygląda to słabo. A wielki znawca książek, na początku filmu przedstawiony jako najlepszy w tej branży, nawet jeśli ma je daleko w poważaniu to jeśli jest profesjonalistą na pewno nie obchodził by się z przedmiotem zawodowym w ten sposób.

ocenił(a) film na 10
lia_7

Moim zdaniem to świetnie pokazuje, jaką osobą jest Corso, a równocześnie dla mnie stanowi takie mrugnięcie okiem do widza, taki element satyryczny :) Sama pracuję z dawnymi książkami i sceny te robią na mnie mocne wrażenie ;)

ocenił(a) film na 8
lia_7

Przepraszam za czepialstwo po latach, ale freony to nie pierwiastki a grupa chloro- i fluoropochodnych węglowodorów alifatycznych. A samo słowo freon jest zarejestrowanym znakiem handlowym należącym do koncernu DuPont znanego swoją drogą ze skażaniem we wszelki możliwy sposób środowiska.

ocenił(a) film na 7
birkin

Dobre spostrzeżenie:)

ocenił(a) film na 7
birkin

A powinien prawdziwy polski gyros od prawdziwego Polaka.

birkin

Dziś prawdziwych bukinistów już nie ma... :(

ocenił(a) film na 7
birkin

tak, to było straszne. Tym braciom też popiół z papierosów spadał na książkę, dotykali te tomy brudnymi łapskami... jak bezcenny księgozbiór w bibliotece tej baronowej groził rychłym spłonięciem to Deep nawet nie spojrzał na ten regał, tylko ratował płaszcz.

ocenił(a) film na 7
Berengar_fw

Mogę się mylić, ale sponsorem filmu była pewna marka papierosów, chyba nawet wymieniana w filmie. Około 18-20 lat temu CD z filmem było zresztą przez krótki czas dodawane jako bonus do papierosów (przylepione do paczki).

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones